Vrijdag 30 oktober jl. werd in Soesterberg de conferentie TBS & Recht gehouden. Het was alweer de zevende editie van de bijeenkomst die om het jaar wordt georganiseerd door DJI, de Vereniging van TBS Advocaten en TBS Nederland.

Het thema van de dag was “Risico’s dragen om de druk te verlagen”. Een passend en actueel thema, aangezien de druk op de capaciteit én het personeel in de tbs-sector hoog is. Tijdens diverse workshops werd er aandacht besteed aan het thema.
Dagvoorzitter Michiel van der Wolf opende de bijeenkomst, waarna Arjan van den Nagel namens de organiserende partijen terugblikte op de eerdere afspraken die TBS & Recht heeft voortgebracht. Het stokje werd daarna weer overgenomen door Michiel van der Wolf, die de toehoorders meenam in de ontwikkelingen rondom tbs en de uitdagingen waar de sector voor staat.
Zo werden onder andere capaciteit, personeel, de arbeidsmarkt en technologie aangestipt, net als het onderzoek dat gedaan wordt naar de nut en noodzaak van de Wettelijke Aantekeningen. Ook blikte Van der Wolf vooruit op de toekomst van de tbs vanuit een wetenschappelijke invalshoek.
De uitdagingen waar de sector voor staat, zoals de instroom van patiënten, het huidige aantal passanten en de dilemma’s op het gebied van doorstroom, terugplaatsingen en omzettingen hadden daarin een belangrijke plek. Ook de ontwikkeling van de gemiddelde behandelduur, die de laatste jaren steeds forser oploopt, was een belangrijk onderwerp van gesprek.
Wat daarna volgde was een interactieve theatrale lezing met als titel “je mag ook niets meer zeggen” over wat woorden kunnen doen. Een originele manier om met een open blik de workshops in te gaan. In de workshops werden vervolgens vier thema’s besproken:
1. Overplaatsen in tijden van schaarste; vertraging of versnelling?
2. Voorwaardelijke beëindiging dwangverpleging: wachten we niet te lang?
3. Van controle naar vertrouwen: durven loslaten in de tbs
4. Een veelkleurig tbs-landschap, hoe kom je daar?
Interessante thema’s die boeiende discussies opleverden. In een plenaire terugkoppeling werden de workshops en bijbehorende actiepunten besproken. Hieruit volgde ook enkele concrete afspraken. Eén van de afspraken met de Taskforce is dat er een nieuw manifest ‘TBS & Recht’ wordt opgesteld. De intentie daarbij is, dat dit manifest binnen enkele maanden wordt opgeleverd. Een zeer concrete afspraak ter afsluiting van een waardevolle conferentie.
Namens de organisatie bedanken we alle sprekers en workshopleiders voor hun interessante bijdragen aan deze conferentie.
